Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Navigate / search

Apie pozityvaus mąstymo NEgalią

Ne kartą esu įsivėlusi į aistringą diskusiją apie pozityvaus mąstymo galią ir NEgalią. Man niekada nepatiko populiarieji gyvenimo mokytojai. Tų taip vadinamų „guru“ knygas apie parduotus ferarius ir minties galiomis pritrauktus milijonus esu paėmusi į rankas, bet niekada nebaigdavau skaityti. Atsibosdavo tie postringavimai apie tai kaip, mano draugo Igno žodžiais, „būti baisiai fainu yra baisiai faina, tai būkit fainais ir nebūkit nefainais. Va anas buvo nefainas ir jam buvo nefaina, o po to jis pasidarė fainas, ir jam buvo faina.“

Kadangi filosofijos fakultete manbuvo instaliuotas įprotis abejoti ir ieškant atsakymų remtis pripažintų mokslininkų nuomone, nutariau taip ir padaryti. Pradėsiu antikinėje Graikijoje atsiradusios filosofijos krypties – stoicizmo. Žinomiausi jos atstovai: Markas Aurelijus, Epiktetas ir Seneka. Skaitau, analizuoju, na ir niekur nerandu motyvacijos „būti fainu“, nes…

1. Turtai ir sėkmė negarantuoja laimės

Stoikai vertino nuosaikumą, kuklumą, niekino valdžios ir turtų siekimą.  Seneka turtus vadino „svarbiausia visų žmonių kentėjimo medžiaga“ ir teigė, kad pasiekęs aukštumas žmogus negali nulipti, o gali tik nukristi, todėl „linksmesnius išvysi niekuomet fortūnos neaplankytuosius už jos paliktuosius“. Taip išeina, kad tapimas klestinčiu verslininku laimės negarantuoja, o atvirkščiai, pastato ant aukšto skardžio krašto.

2. Atremti nesėkmes galėsime tik jei būsime joms pasiruošę

Ko gero tai didžiausias akmuo į pozityvų mąstymą kultivuojančių populistų daržą. Stoikų manymu žmogus turi būti pasirengęs nelaimėms, nes mus gali ištikti tiek sėkmė, tiek nesėkmė: „kaip malūnas yra pasirengęs sumalti bet kokius grūdus. Taip ir sveikas protas turi būti pasirengęs visokiems įvykiams“ (Markas Aurelijus). Jei numatysime galimus likimo smūgius, jie nebus tokie skaudūs nes „jis sunkūs ateina tik pas lengvapėdžius ir laimės besitikinčius žmones“ (Seneka). Taigi, jei neleidžiate sau susimastyti apie neigiamą scenarijų, nesėkmės atveju  nudegsite tikrai skaudžiai.

3. Atkaklus tikslo siekimas negarantuoja kelio į sėkmę

Daug nekomentavusi dar kartą pacituosiu Seneką:  „Mat žmogų pradeda smaugti, įstumia į vargą ir atkaklus laikymasis užsibrėžto tikslo, nes likimas dažnai visai kitaip pakreipia, ir daug sunkesnis už tą laikymąsi niekuomet nesusivaldantis lengvabūdiškumas. Abu jie — ramybės nedraugai: ir negalėjimas nieko pakeisti, ir nieko iškęsti“.

Stoicizmo vertybes labai gerai paaiškina šis trumpas ir žaismingas video.


Noriu palinkėti mastyti ir abejoti. Jei gaunate nemokamą kvietimą, eikite į tuos koučinimo renginius, bet prisiminkite stoikų mokymą. Juk jie gerai pažinojo žmones ir gyvenimą, o per porą tūkstančių metų, nedaug kas tepasikeitė. Tai įrodo ši Senekos mintis: „Žalinga lygiuotis į žengiančius priekyje. Kiekvienas labiau linkęs patikėti, negu svarstyti, niekuomet nesamprotauja apie gyvenimą pats, bet visada tiki kitais, todėl iš kitų pasiimtos klaidos išmuša mus iš vėžių ir parbloškia. Žūvame vadovaudamiesi svetimais pavyzdžiais. Išsigelbėsime tik atsiskyrę nuo bandos. Dabar žmonės patys puoselėja savo nelaimes nepakęsdami protingų minčių. Panašiai esti rinkimuose, kai išrinkę ką nors pretoriais (aut. past. – aukšti Romos pareigūnai), kurių populiarumas paskui krinta, visi patys stebisi galėję taip daryti. Tą patį giriame, tą patį peikiame. Tokia kiekvieno balsų dauguma priimto sprendimo dalia“.

Leave a comment

name

email (not published)

website